Türk Şirketten Ses Getirecek Hamle! KAP’a Bildirildi. Dünya Petrol Devinin Büyük Bir Kısmını Satın Aldı

Bu satın alma ile Çan2 Termik A.Ş. (CANTE), petrol çıkarma operasyonlarını derinleştirmeyi ve enerji sektöründeki küresel varlığını genişletmeyi hedefliyor. Denarius Pumping Services, finansal yükümlülükleri bulunmayan ve toplam aktif büyüklüğü yaklaşık 52,2 milyon Amerikan Doları olan bir şirket. Şirket, hem özel hem de kamu sektörüne yönelik hizmetler sunarak Venezuela petrol pazarında önemli bir konuma sahip.

Bu hamle ile Çan2 Termik A.Ş.:

  • Global Enerji Pazarında Daha Güçlü: CANTE, Venezuela gibi stratejik bir bölgede güçlü bir iş ortaklığı kurarak, operasyonel kapasitesini ve pazar konumunu önemli ölçüde güçlendiriyor.
  • Rekabetçiliğini Artırıyor: Bu satın alma ile CANTE, global enerji pazarlarında daha rekabetçi ve tanınan bir marka olma yolunda önemli bir adım atıyor.

KAP’A BİLDİRİLDİ

Yapılan KAP Açıklaması: “Şirketimiz, Venezuela’da odaklandığımız petrol alanındaki ilgili çalışmalar kapsamında Venezuela’da özel ve kamu şirketlerine yönelik petrol çıkartılması için gerekli hizmet ve çalışmaları yapan, 25 yıllık sektör bilgisine sahip, finansal yükümlülüğü olmayan ve toplam aktif büyüklüğü yaklaşık 52,2 Mn USD olan, Venezuela’da kurulu Denarius Pumping Services de Venezuela C.A.,’nın yüzde 100 oranında pay sahibi olduğu ABD’nin Florida eyaletinde kurulu Denarius Pumping Services LLC’nin yüzde 65’ne tekabül eden hisseleri toplam 5,2 Mn USD bir bedel karşılığında satın alınmasına yönelik hisse satın alma sözleşmesini imzalamıştır. İlgili Şirket Venezuela’da halihazırda mevcut faaliyetlerine devam etmekte olup aynı zamanda OFAC lisansınsa sahiptir. Yapılan satın alma ve ilgili faaliyetlerin konsolide bilançoya etkisinin ikinci çeyrek itibariyle görülmesi beklenmektedir. “

NE OLMUŞTU?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, X hesabından yaptığı açıklamada, “Venezuela Petrol Bakanı Sayın Pedro Rafael Tellechea Ruiz ve Ekolojik Madencilik Gelişimi Bakanı Sayın William Serantes Pinto ile petrol, doğal gaz ve madencilik alanlarında iki ayrı mutabakat zaptı imzaladık.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x