Herkese Ücretsiz Sunulacak ChatGPT-4o Duyuruldu! İşte Yenilikleri

OpenAI, Bahar Etkinliği yayını ile ChatGPT-4o adını verdiği yeni büyük dil modelini (LLM) duyurdu. Peki, ChatGPT-4o yenilikleri neler?

OpenAI Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati, şirketin ChatGPT-4 erişimini genişletmek istediğini belirtti. Büyük haber ise ChatGPT-4o’nun piyasaya sürülmesi ile ücretsiz kullanıcılar da dahil olmak üzere herkesin kullanımına açık olacak olması. Bu, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın X üzerinden paylaştığı bir gönderide ile de doğrulanmış durumda.

Canlı bir demo sırasında OpenAI ekip üyeleri ChatGPT-4o ile doğal sesli komutlarla sohbet etti. Yapay zeka sesi, sesin daha dramatik olması ve hatta robot benzeri bir sese dönüşmesi için tonların değiştirilmesi de dahil olmak üzere, sahnedeki insanlardan gelen birkaç ses önerisiyle tonunu değiştirebildi.

Hatta ChatGPT-4o’ya bir akıllı telefon kamerası aracılığıyla yazılı bir matematik denklemi gösterildi ve yapay zeka sesi, denklemi ve çok daha fazlasını tanımlayabildi. Altman, ChatGPT-4o’nun önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıma sunulmaya başlayacağını müjdeledi.

OpenAI bloğunda ChatGPT-4o modeline nelerin dahil olduğu hakkında daha fazla detay da paylaşılmış durumda. Buna göre yeni LLM, ses girişlerine 232 milisaniye kadar kısa bir sürede, ortalama 320 milisaniyede yanıt verebiliyor. B u da bir konuşmadaki insan tepki süresine benzer. İngilizce ve koddaki metinlerde GPT-4 Turbo performansıyla eşleşerek İngilizce dışındaki dillerdeki metinlerde önemli bir iyileşme sağlarken aynı zamanda API’de çok daha hızlı ve %50 daha ucuz. GPT-4o, mevcut modellerle karşılaştırıldığında özellikle görüntü ve ses anlama konusunda daha iyi olarak lanse ediliyor.

OpenAI ayrıca, kullanıcıların belirli görevler için özel sohbet robotları sunabileceği GPT Store’un artık her ChatGPT kullanıcısının erişimine açık olduğunu da açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x